Gozdnica

Twoje miasto ...

Sposoby oszczędzania wody i dbałość o jej jakość


Woda to jeden z najcenniejszych ziemskich zasobów, wykorzystywana jest do produkcji wszystkiego: od odzieży po jedzenie. Na przykład do produkcji jednej kartki papieru potrzeba aż 10 litrów wody!
Niestety dane pokazują, że zużywamy jej znacznie za dużo, nie zwracając uwagi na konsekwencje dla środowiska. A marnowanie wody też sporo kosztuje. Polacy zużywają średnio 150 litrów dziennie. W gospodarstwie domowym 35% wody jest zużywane do mycia, a aż 33% do spłukiwania toalet. Tylko przy 3-minutowym myciu zębów przy odkręconym kranie marnuje się 15 litrów wody.
Dbaj o przyłącze wodociągowe do Twojego domu. Stare skorodowane rury potrafią latami sączyć wodę do ziemi.
Rozwiązania dotyczące efektywnego korzystania z wody w domu:
1. Naprawa kapiących kranów, które marnują tysiące litrów wody rocznie. Sprawdź, czy nie ma wycieków w rurach, wężach, kranach i złączkach. Kapiący kran może oznaczać straty na poziomie nawet 15 litrów wody dziennie!
2. Mycie owoców i warzyw w misce, nie pod bieżącą wodą.
3. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Choć może to być szybszy sposób na rozmrożenie żywności, to jednak powoduje marnowanie wody. Staraj się planować rozmrażanie żywności z wyprzedzeniem i wstawiać jedzenie, które chcesz rozmrozić do lodówki na noc
4. Nie spłukuj resztek jedzenia do zlewu. Potrzeba dużo wody, by spłukać odpady, które osadziły się w zlewie. Znacznie lepszym wyjściem będzie wyrzucenie ich do pojemnika na bioodpady lub na kompostownik.
5. Zainstaluj perlator. Jeśli Twój kran nie ma jeszcze perlatora, to koniecznie go zamontuj. Dzięki temu zużyjesz mniej wody, ponieważ zmniejszy się jej przepływ.
6. Pełne załadowanie zmywarki i pralki pozwala na oszczędność wody. Przy zakupie nowego urządzenia należy upewnić się, że jest to model o efektywnym zużyciu wody.
7. Zmniejsz ilość wody spłukiwanej w toalecie. Przy wymianie starego wc na nowy, pomyśl o zainstalowaniu spłuczki z przyciskiem regulującym ilość wody. Dodatkowo pamiętaj o tym, by nigdy nie traktować toalety jak kosza na śmieci. Resztki jedzenia, fusy po kawie, włosy, sierść zwierząt – nie wrzucaj ich do toalety nie tylko po to, żeby zapobiec niepotrzebnym stratom wody, ale też żeby uniknąć problemów z hydrauliką.
8. Zamień kąpiel w wannie na krótki prysznic, zakręcaj wodę podczas namydlania ciała, kup słuchawkę pozwalającą regulować przepływ wody.
9. Zakręć kran w czasie mycia zębów, golenia się czy szorowania rąk. Zaraz po zmoczeniu szczoteczki zakręć kran i pozostaw do czasu płukania ust. Podobnie postępuj w czasie kiedy myjesz ręce. Nie potrzebujesz, by woda płynęła wtedy, kiedy szorujesz ręce. Odkręć kran w momencie, kiedy będziesz płukać ręce z mydlin. Nie pozwól, by czysta woda w trakcie mycia płynęła do ścieków. Innymi słowy, wyłączaj wodę zawsze, kiedy jej nie używasz.
10. Mycie samochodu przy użyciu gąbki i wiadra zamiast węża ogrodowego. Węża używaj tylko do płukania.
11. Zbieraj deszczówkę i używaj do podlewania ogrodu i trawnika. Najlepszą porą podlewania jest poranek i wieczór, gdyż woda dłużej utrzymuje się w ziemi.

Szkoła jako Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji

Ośrodek LOWE

Projekty Unijne

pozyskane fundusze:

Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019

pozyskane środki:
edycja 2016 - 779.900,00

edycja 2017 - 439.043,00

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020)

dofinansowanie z UE: 288.263,00

Azbest

ODPAD NIEBEZPIECZNY!!!

Województwo Lubuskie

Parafia św. Wawrzyńca w Gozdnicy

www.gozdnica.parafia.info.pl

Bory Dolnośląskie

Lubuskie Centrum Obsługi Inwestora

Lubuska Niebieska Tarcza Wobec Przemocy

Lubuska Niebieska Tarcza Wobec Przemocy

WFOŚiGW

WFOŚiGW