Gozdnica

Twoje miasto ...

Tworzenie warunków do nauczania opartego na metodzie eksperymentu w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gozdnicy

W ramach projektu "TWORZENIE WARUNKÓW DO NAUCZANIA OPARTEGO NA METODZIE EKSPERYMENTU W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W GOZDNICY"  odbyły się trzy wycieczki szkolne do Kotliny Kłodzkiej, w Góry Izerskie oraz do Wrocławia.

We Wrocławiu najmłodsi uczniowie zwiedzili zoo oraz ogród botaniczny. Największe wrażenie na zwiedzających zrobiło Afrykarium i inaczej oceanarium, gdzie mogli podziwiać piękne okazy morskie: rafę koralową, rekiny, płaszczki oraz inne niezwykłe zwierzęta.

Dla starszych uczniów wycieczka w Karkonosze to był strzał w dziesiątkę. Bardzo dużo emocji dostarczyła uczestnikom przejażdżka gondolą na Stóg Izerski. Jeszcze więcej przeżyć zapewniła wizyta w kopalni uranu inaczej nazywanej "Sztolnią Kowary". W Sztolni kryje się atrakcyjna, podziemna trasa turystyczna, licząca około 1200 m chodników, komór i grot we wnętrzu góry Sulica wznoszącej się nad najwyżej położonym kowarskim osiedlem – Podgórzem. Zgromadzono w niej eksponaty z podziemnego świata legend, tajemnic i historii prawdziwej, związanej przez blisko 700 lat z poszukiwaniami kruszców, minerałów oraz wydobywaniem rudy żelaza i uranowych rud. Na koniec zmęczeni uczestnicy wycieczki odpoczywali w uzdrawiających wodach  Term Cieplickich.

 

W Złotym Stoku - kopalnię złota miała okazję zwiedzić trzecia grupa uczniów naszego Zespołu.  W „Sztolni Gertruda”, odbyło  się spotkanie z Gnomem, dokładnie  w Chodniku Śmierci. Uczestnicy podziwiali  jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Największą atrakcją był spływ w zalanej części Sztolni Gertruda długości 500m.
W Twierdzy Kłodzko - z kilku kilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminerskich, zwiedzający przeszli ponad kilometr. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem podziwiali panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką. Pod okiem pana przewodnika wszyscy przeszli błyskawiczne przeszkolenie artyleryjskie przy armacie.

Wszystkie trzy wycieczki były wyjątkowe i pełne atrakcji.  Do domu uczestnicy wycieczek wracali w  świetnych humorach .

W ramach projektuTworzenie warunków do nauczania opartego na metodzie eksperymentu w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gozdnicyod styczna realizowane są dodatkowe zajęcia rozwijające i wyrównawcze matematyczno-przyrodnicze dla uczniów Szkoły Podstawowej oraz uczniów Gimnazjum z zakresu matematyki, chemii, fizyki, biologii oraz geografii.

Na pierwszych zajęciach wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie napisali test, sprawdzający poziom ich umiejętności i zdolności matematycznych oraz przyrodniczych.

Na zajęciach przyrodniczych najmłodsi uczniowie zdobywali wiedzę na temat naturalnych zasobów ziemi: węgla kamiennego, brunatnego, soli i gliny. Poznawali ich właściwości fizyczne i chemiczne. Hodowali kryształki soli, modelowali w glinie, budowali przekrój ziemi. Poznawali nazwy i wygląd niektórych  minerałów i kamieni szlachetnych. Zdobywali wiedzę o pracy paleontologów i życiu dinozaurów. Prowadzili prace wykopaliskowe i rekonstrukcyjne dinozaurów. Bliżej przyglądali się nietoperzom, poznali ciekawostki z ich życia, zjawisko hibernacji i echolokacji. Przy pomocy odpowiednich eksperymentów starali się ustalić gdzie znajduje się powietrze. Prowadzili doświadczenia z wykorzystaniem drożdży.

Uczniowie klas I-III na  rozwijających zajęciach matematycznych uczą się dostrzegać matematykę w różnych aspektach życia, rozwiązują problemy, poszukują ich sposobów rozwiązania. Korzystają z wielu ciekawych pomocy zakupionych z budżetu projektu: domina matematyczne, loteryjki, gry, karty, tangramy, wagi itp. Z dużą ciekawością podchodzą do przygotowanych zadań, które wykonują  często w grupie. Bardzo podobała im się praktyczna działalność z termometrem, z kalendarzem czy wagą. Eksperymentowali z ułamkami, robili obliczenia pieniężne bawiąc się w sklep.  Pracują również metodą projektów wykonując pomiary na mapie, obliczając drogę jaką pokonał statek, który płynął z Europy do Ameryki Płn.  Ciekawą formą pracy jest prezentowanie owoców własnej pracy przez uczniów.

Podczas zajęć matematycznych wyrównawczych uczniowie małymi kroczkami uczyli się dodawać i odejmować, mnożyć i dzielić. Różnymi sposobami i z wykorzystaniem wielu środków dydaktycznych  usprawniali technikę liczenia. Były to miarki krawieckie, osie liczbowe, domina, gry planszowe i komputerowe.  Uczestnicy zajęć cieszyli się, gdy mogli pobawić się w sklep, liczyć towary, posługiwać się odważnikami i wydawać pieniądze.  Czytanie ze zrozumieniem to niezbyt mocna strona uczniów, więc zadania tekstowe są dla nich trudne. W projekcie uczą się je rozwiązywać pod czujnym okiem nauczyciela.

Starsi uczniowie z klas IV-VI podczas zajęć wyrównujących z matematyki pokonują trudność liczenia pamięciowego niekonwencjonalnymi metodami. Poznali między innymi tabliczkę mnożenia z wykorzystaniem własnych palców. Poznany sposób liczenia bardzo ułatwia liczenie większych iloczynów, z którymi uczniowie mają duży kłopot. Dzielnie walczą z ułamkami w różnorodny sposób. Skupiają się również na działaniach pisemnych i obliczeniach pamięciowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, gdzie na zasadzie uzupełniania dziur budowali poprawny rachunek pisemny. Bardzo spodobał się uczniom wielbłąd-domino, zadania typu prawda, fałsz lub nie wiem, czy gra dydaktyczna „Bingo”.

Uczniowie klas IV-VI na zajęciach rozwijających uzdolnienia matematyczne chętnie uczą się poprzez zabawę, Rozwijają logiczne myślenie rozwiązując zadania-problemy postawione w formie zagadki logicznej, np. „Czyj to portret?”. w jakim najkrótszym czasie można usmażyć trzy kotlety na dwóch patelniach?, czy Kim jest kierowca samochodu? Dużym zadowoleniem cieszyły się zajęcia „ Geometria i zapałki”, gdzie uczniowie rozwijali wyobraźnię i logiczne myślenie układając np. z 9 zapałek sześć kwadratów. Na boisku szkolnym zrobili pomiary i wykonali kosztorys zbudowania nowego boiska, mierząc stare i obliczając koszt położenia nowej nawierzchni i ułożenia nowych krawężników. Szczególnie szóstoklasiści, którzy biorą udział w projekcie uwielbiają rozwiązywać różnorodne Sudoku, tworzą własne krzyżówki dla młodszych klas, uczą się myśleć nieszablonowo i wykorzystują poznaną wiedzę do rozwiązywania nietypowych zadań.

W ramach projektu, uczniowie z klasy VI-VI eksperymentowali na zajęciach z przyrody. Zaplanowali wycieczkę do lasu w poszukiwaniu pierwszych zwiastunów  wiosny. Wykonywali zdjęcia pierwszych kwiatów.  Obserwowali jak wędruje woda wraz z solami mineralnymi od korzenia poprzez pień do korony drzewa. Na żywo mogli zaobserwować jak można pozyskać sok z brzozy (oskołę), następnie korzystając z różnych źródeł poszukiwali informacji na temat właściwości i zastosowania soku z brzozy. Uczniowie bardzo lubią wykonywać eksperymenty, korzystając z instrukcji oraz karty zadań. Najwięcej radości sprawił eksperyment z wykrywaniem skrobi w różnych produktach typu: makaron, ryż, cukier, chleb, mleko, twaróg, mąkę ziemniaczaną a także mydło, proszek do prania i tkaniny. Do wykrywania skrobi wykorzystano płyn Lugola.

Zajęcia wyrównawcze i rozwijające z chemii cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie gimnazjum bardzo chętnie i rzetelnie przeprowadzają doświadczenia chemiczne, budują cząsteczki związków chemicznych oraz tworzą gry edukacyjne. Uczestnicy między innymi poznali różne sposoby otrzymywania dwutlenku węgla i tlenu. Podczas eksperymentowania towarzyszy nam zawsze dobry humor, a uczniowie wychodzą z zajęć bogatsi o nowe wiadomości i umiejętności.

„Rozpoznawanie potraw z wykorzystaniem kubków smakowych”, „Kwitną i pachną”, „ Budowa kwiatu roślin owadopylnych”, „ Tajemnice ukryte w liściu”,  „ Iluzje optyczne” to tylko niektóre z zagadnień analizowanych na zajęciach wyrównawczych z biologii przez uczniów gimnazjum. W ramach zajęć uczniowie przeprowadzali doświadczenia, zakładali hodowle roślin, obserwowali budowę, rozpoznawali rośliny, korzystali z różnych źródeł wiedzy. Korzystali z mikroskopów. Rozwiązywali wspólnie karty pracy.

Na każdych zajęciach nauczyciel wykorzystuje  metody aktywizujące, które stymulują uczniów do dalszego rozwijania zainteresowań. Uczestnicy zajęć rozwiązują testy, wspólnie wyjaśniają niezrozumiałe terminy, procesy i zjawiska. Planują i przeprowadzają doświadczenia biologiczne. Obserwują przyrodę i doskonalą umiejętność rozpoznawania organizmów najbliższego środowiska. Prowadzą obserwacje wybranych czynności życiowych. Korzystają z różnych źródeł wiedzy: klucze do rozpoznawania gatunków, Internet, modele budowy kwiatu, książki przyrodnicze, plansze.

Na zajęciach z matematyki uczniowie gimnazjum sprawdzali twierdzenie Pitagorasa. Okazało się, że jest bardzo łatwe w udowodnieniu i pomocne przy rozwiązywaniu nietypowych zadań. Za model sześcianu posłużyła kostka Rubika, dzięki czemu można było zobaczyć, jak przemieszczają się poszczególne elementy ścian. I okazało się, że nie taka matematyka straszna.

Na fizyce mogli sprawdzić, jak wykorzystać zepsutą świetlówkę oraz jaką temperaturę mają sprzęty w pracowni. W najbliższym czasie dowiedzą się jak ugasić ogień bez użycia wody.

W czasie zajęć wyrównawczych z geografii uczniowie uzupełniają wiedzę i umiejętności np. w zakresie ruchów Ziemi, rachuby czasu na Ziemi. Uczniowie pracują w grupie lub indywidualnie.

Podczas zajęć rozwijających uczniowie zgłębiają tajniki geografii poprzez działanie praktyczne np. rysują siatkę kartograficzną, budują model wulkanu, poznają rodzaje gleb występujących na Ziemi. Uczniowie poznają też różne zakątki na świecie.

Uczennica klasy III gimnazjum, Oliwia Maciejewska, której wielką pasją jest geografia, przygotowała pracę na konkurs organizowany przez Instytut Konfucjusz w Krakowie – „Wędrówka przez Chiny”. Oliwia zaprezentowała też swój projekt „8825 km do … raju, 8825 km nowych doświadczeń … o 8825 km mniej świata do poznania …”

Wkrótce odbędą się pierwsze zajęcia w gruntownie wyremontowanej  pracowni przyrodniczej, która znajduje się w budynku szkoły podstawowej. Ponad to w ramach projektu zostały doposażone  w pomoce dydaktyczne szkolne pracownie matematyczne i przyrodnicze w gimnazjum oraz szkole podstawowej.

Dla najaktywniejszych uczniów w projekcie zaplanowane są z 3 wycieczki edukacyjne

do Ogrodu Botanicznego i Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, (klasy I-III SP), Kotliny Kłodzkiej, (Gimnazjum), na Pogórze Karkonoskie, (klasy IV-VI).

Szkoła jako Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji

Ośrodek LOWE

Projekty Unijne

pozyskane fundusze:

Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019

pozyskane środki:
edycja 2016 - 779.900,00

edycja 2017 - 439.043,00

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020)

dofinansowanie z UE: 288.263,00

Azbest

ODPAD NIEBEZPIECZNY!!!

Województwo Lubuskie

Parafia św. Wawrzyńca w Gozdnicy

www.gozdnica.parafia.info.pl

Bory Dolnośląskie

Lubuskie Centrum Obsługi Inwestora

Lubuska Niebieska Tarcza Wobec Przemocy

Lubuska Niebieska Tarcza Wobec Przemocy

WFOŚiGW

WFOŚiGW