INFORMACJE DOTYCZĄCE OBOWIĄZKU PODŁĄCZENIA SIĘ DO KANALIZACJI
Podłączenie do kanalizacji jest obowiązkiem każdego z właścicieli nieruchomości, wynikającym z art. 5 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2010, z późn. zm.).
Obowiązek ten należy zrealizować z własnej inicjatywy. W przypadku stwierdzenia niewykonania wyżej wymienionego obowiązku, burmistrz wydaje decyzję nakazującą jego wykonanie. Wykonanie takiej decyzji podlega egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1996 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2019 r. poz. 1438, z późn. zm.), podczas której stosuje się grzywnę w celu przymuszenia a także wykonanie zastępcze na koszt zobowiązanego. Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, w przypadku zaniechania realizacji tego obowiązku Sąd może nałożyć grzywnę na właściciela.
W celu podłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej należy zgłosić się do Gozdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji ulica 3 Maja 6 telefon 68 360 10 29 celem uzyskania warunków przyłączenia do sieci.
INFORMACJA DOTYCZĄCA KANALIZACJI SANITARNEJ W GOZDNICY
Gmina Gozdnica zakończyła realizację projektu pn. „Rozdział kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną i deszczową w Gozdnicy (II etap) wraz z przebudową stacji uzdatniania wody” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
W ramach II etapu wybudowano ponad 8 km nowej sieci kanalizacyjnej na ulicach: Kościuszki, Partyzantów, Wąskiej, Traugutta, Wojska Polskiego, Kombatantów, Traugutta, Leśnej, Polnej, Ogrodowej, Robotniczej, Akacjowej, Sportowej, Mickiewicza, Zgorzeleckiej, Górnej oraz na część ulic, Żagańskiej, Witosa, Okrzei, Plac Wolności. W wyniku budowy kanalizacji oddzielono wody opadowe od ścieków sanitarnych, a dotychczasowa sieć ogólnospławna służyć będzie jako kanalizacja deszczowa.
Aby uzyskać lepsze zabezpieczenie środowiska naturalnego wyloty kanalizacji deszczowej zakończone zostały pięcioma kompletami separatorów i piaskowników, dzięki którym piasek, smary oraz oleje silnikowe spływające z dróg wraz z deszczem oddzielane są od wód opadowych i dopiero oczyszczone trafiają do rzeki. Budowa drugiego etapu kanalizacji wyczerpuje w pełni unijne zobowiązania miasta Gozdnicy w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych. Umożliwia także rozwój miasta i poprawę jego oferty inwestycyjnej.
W wyniku odtwarzania nawierzchni ulicy w II etapie budowy kanalizacji sanitarnej wykonano nowy dywanik asfaltowy lub betonowy na całej szerokości ulic dróg miejskich - łącznie 1580 metrów.
Wcześniej w latach 2009 – 2011 tj. w I etapie budowy kanalizacji wykonano ponad 5 km kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalnię ścieków budowaną w latach 2008 - 2009
Tabela Zbiorcze dane dotyczące kanalizacji sanitarnej