Herb Miasta Gozdnica
Herb Miasta Gozdnica został określony w Statucie Miasta Gozdnica (uchwała nr XVIII/101/04 Rady Miasta Gozdnica z dn. 12.10.2004 r.) jako „zielony pień z dwiema gałązkami po bokach oraz stojący na pniu czarny ptak” na białym tle. Herb ten pojawia się po raz pierwszy w literaturze w 1967 r. dokładnie w książce Mateusza Siuchnińskiego „Miasta Polskie w Tysiącleciu” T.2, co wskazuje iż mógł on powstać w wyniki odnowienia praw miejskich 1.01.1967 r.
Symbolika Herbu Miasta Gozdnica:
- czarny ptak (Kruk, Wrona?) w heraldyce oznacza stałą osadę i spokojne życie, ponadto symbolizuje wiedzę, boską opatrzność, wytrzymałość i odporność;
- zielony pień drzewa oznacza zdziesiątkowanie natomiast jego korzenie to stałość, początek, natomiast symetrycznie odrastające gałęzie to wzrost, równowaga. Całą figurę heraldyczną należy zatem czytać jako odrodzenie, ponowny wzrost.
Barwy Herbu Miasta Gozdnica (zieleń i czerń) są nawiązaniem do natury zarówno tej na ziemi jak i pod jej powierzchnią. Zieleń odzwierciedla zatem przyrodę: pola, łąki i lasy. Czerń nawiązuje do głębi ziemi, do jej zasobów naturalnych, ponadto w górnictwie symbolizuje rozwagę, mądrość i stałość.
Herb Miasta Gozdnica nawiązuje do wcześniejszego herbu którym od około 1800 r. posługiwała się Rada Gminy. Dawny herb Rady Gminy przedstawiał „w tarczy zielone gałęzie odrastające bokami od drzewa, na ściętym pniu siedział zwrócony w lewo czarny ptak. Na hełmie w klejnocie rosły trzy kwiaty1 (gałązka dębu z trzema żołędziami). Ponadto figury heraldyczne: pień, odrastająca gałąź, czarny ptak są tożsame z herbem książąt żagańskich z rodziny Biron.
Odcisk pieczęci Gozdnickiej Rady Miasta na dokumencie z 1902r., APZG
Najstarszy herb Gozdnicy pochodzi z 1633 r. i przynależał do Burmistrza. Dawny herb Burmistrza Gozdnicy przedstawia w tarczy „mężczyznę z siekierą na ramionach, na hełmie w klejnocie stoi ten sam mężczyzna.”1 Symbolika najstarszego herbu Gozdnicy:
- mężczyzna z siekierą (drwal) to legendarny założyciel osady;
- siekiera poziomo na barkach to równowaga;
- brak zabudowy to początek osadnictwa.
Odcisk pieczęci Burmistrza Gozdnicy tzw. „opłatkowy”. Pieczęć z 1633 r. poświadcza dokument wystawiony w 1642 r., APZG
Herb Burmistrza Gozdnicy na dokumencie z 1935 r., Archiwum Prywatne Marciniak
Opracował: Mirosław Marciniak